काठमाडौं / नेपालगञ्जका चेतन मानन्धरलाई खुँडा प्रहार गरेर हत्या गरेको घटनामा दोषी ठहर भएका योगराज ढकाल (रिगल) को बाँकी कैद मिनाहा गर्ने निर्णय बदर भएको छ ।

न्यायाधीश ईश्वर खतिवडा, सपना प्रधान मल्ल र डा. कुमार चुडालको इजलासले संविधान दिवसमा सरकारको सिफारिसमा राष्ट्रपतिले गरेको कैद सजाय मिनाहा गर्ने निर्णय बदर गर्ने आदेश गरेको हो ।


सर्वोच्च अदालतको आदेशपछि योगराज ढकाल रिगल डन पक्राउ परेका छन् । उनी नेपालगञ्जबाट पक्राउ परेको प्रहरीले जानकारी दिएको छ ।

बाँकेका एसपी सुवास बोहोराले दिएको जानकारीअनुसार उनी भर्खरै नेपालगन्जबाट पक्राउ परेका हुन् ।

सर्वोच्च अदालतले बिहीबार नै माफी मिनाहाको निर्णय खारेज गर्दै तत्काल पक्राउ गर्न परमादेश जारी गरेको थियो ।

पूर्ण इजलासको आदेशलगत्तै प्रहरीले उनलाई पक्राउ गरेको हो ।

ढकाललाई नेपालगन्जका चेतन मानन्धरको हत्या गरेको भन्ने कसुरमा अदालतको फैसलाअनुसार ठहर भएको जन्मकैदको सजायमध्ये भुक्तान हुन बाँकी ११ वर्ष ११ महिना ५ दिन (५९.६६प्रतिशत) कैद सजाय नहुने भनी फौजदारी कसूर ऐन, २०७४ को दफा ३७ समेतको आधारमा प्रत्यर्थीहरुबाट कारवाही तथा निर्णय भएको आदेशमा उल्लेख छ ।

“उक्त दफा ३७ लाई कानुनी आधारको रुपमा ग्रहण गर्ने हो भने पचास प्रतिशत कैद सजाय भुक्तान नभएको र जन्म कैद सजाय पाएको कसूरदारको हकमा सो बमोमिजको कैद कट्टा सुविधा प्रदान गर्न मिल्ने देखिँदैन । प्रत्यर्थीहरुले लिखित जवाफमा भने कारागार नियमावली, २०२० को नियम २९ को उपनियम (१) समेतको आधारमा कैद कट्टा गरेको भनी जिकिर लिएको पाइयो । कारगार नियमावली, २०२० मा २०७९–९–१८ मा भएको संशोधनबाट उल्लिखित उपनियम (१) र (१क) खारेज भएको भैसकेको देखिन्छ,” आदेशमा उल्लेख छ ।